AppFabric Cache’ini powershell üzerinden yönetmek istiyorsunuz ve Use-CacheCluster, Grant-CacheAllowedClientAccount, Start-CacheCluster, Get-CacheConfig gibi pek çok komutu kullanmayı öğrendiniz. Artık pratik yapmaya hazırsınız… Başlat menüsünden Tüm programlar –> Donatılar -> Windows PowerShell -> Windows PowerShell yolunu takip ederek powershell’i başlattınız. ilk iş olarak Use-CacheCluster komutunuz çalıştırdınız.. İşte daha bu noktada hata almaya başlarsınız : “The term ‘Use-CacheCluster’ is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program.” Çünkü dağıtık önbellek üzerinde yönetimsel işlem yapmak için ihtiyacınız olan modülü, DistributedCacheAdministration, yüklememişsinizdir.

PowerShell üzerinde AppFabric Cache yönetim işlemleri yapmak için aşağıdaki iki modülü yüklemeniz gerekecektir:

  • DistributedCacheAdministration
  • DistributedCacheConfiguration

Bu işlem powershell komut satırında aşağıdaki komutları çalıştırarak yapılabilir:

Import-Module DistributedCacheAdministration
Import-Module DistributedCacheConfiguration

İkincil bir yöntem ise; Başlat menüsünden Tüm programlar –> Yönetimsel Araçlar -> Windows PowerShell Modules yolunu takip ederek PowerShell’i başlatmak. Bu şekilde diğer tüm modüllerle birlikte yukarıdaki iki modülde yükleneceği için komutları kullanabilirsiniz.

Son bir yöntem ise; bu modülleri powershell profilinize eklemek. Bu sayede profiliniz her yüklendiğinde bu komutlarda kullanımıza hazır olacaktır. Profiller hakkında detaylı yardımı PowerShell komut satırından “get-help profiles” yazarak alabilirsiniz.

Şu Yazıları da Sevebilirsiniz

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanması ve kullanılmasını kabul ediyorsunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi