Home Hakkında

Hakkında

by Fatih Boy

Fatih Boy

Kıdemli Çözüm Mimarı

 

Bilgisayar mühendisi olan Fatih Boy Ankara/Türkiye’de yaşamaktadır. Kendi şirketinde özellikle bankacılık, sigortacılık ve otomotiv sektörlerinde IT danışmanlıkları vermektedir. İş yaşamı boyunca pek çok başarıya imza atan Fatih Boy, Microsoft tarafından 2011-2016 yıllarında üst üste 6 defa Visual C#, Visual Studio and Development Technologies gibi konularda Microsoft En Değerli Profesyoneli (MVP) ödülüne layık görülmüştür. C#, Java, Asp.Net, Php gibi farklı programlama dilleriyle ve Mysql, MsSql, Oracle veritabanlarıyla masaüstü uygulamaları, web teknolojiler, akıllı istemciler gibi pek çok farklı mimari üzerinde çalışmıştır.

DevOps süreçleri, kurumsal veri yolu ve sistem mimarileri konularında uzmanlaşmıştır. Jenkins, Elasticsearch, Redis, RabbitMQ, Kubernetes, Openshift v.b. pek çok ürün ve teknoloji üzerine danışmanlıklar vermektedir. Linux Foundation tarafından verilen Certified Kubernetes Application Developer (CKAD) sertifikasına sahiptir. İş hayatı boyunca yazılım uzmanı, takım lideri, proje yöneticisi, kıdemli yazılım mimarı, yazılım müdürü, danışman gibi çok farklı pozisyonlarda görev almış olan Fatih Boy, bu görevlerinde ekip çalışması, sistem mimarileri, ALM süreçleri ve DevOps gibi çok farklı konular üzerinde çalışarak önemli deneyimler kazanarak uzmanlaşmıştır.

Ulusal Projeler

İş yaşamı boyunca görev aldığı Sağlık Bakanlığı Ulusal Sağlık Bilgisi Sistemi (Sağlık-Net/e-Sağlık), Sağlık Bakanlığı  Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı EGE Web Servisleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı E-İhale, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kurumsal veri yolu gibi ulusal çapta projelerde önemli deneyimler kazanmıştır.

Uluslararası Yayınlar

Kendisinin aynı zamanda, aralarında “Understandable Logical Design Specifications for HL7 CDA Interoperability” (MedInfo World Congree, 2007 Londra, İngiltere) ve “Simplifying HL7 v3 Message Implementation and Adaptation Using CDA” (9th International HL7 Interoperability Conference, IHIC 2008, Yunanistan) gibi yayınlarda yazar/yardımcı yazar olarak yer aldığı makaleleri bulunmaktadır.

Profesyonel Danışmanlık

Aralarında Teknoloji, Bankacılık, Otomotiv ve İçecek sektörünün önde gelen ulusal ve uluslararası firmalarının yer aldığı müşterilerine uygulama geliştirme, devops, açık sistemler, çevik süreçler, container yönelikli sistemler, yönetim danışmanlığı alanlarında profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Danışmanlık verdiği ürünler arasında aşağıdaki ürünler örnek olarak verilmektedir;

 • RabbitMQ
 • Kafka
 • Elasticsearch
 • Redis
 • Docker
 • Kubernetes
 • Openshift

Web üzerinde aşağıdaki kaynaklarda kendisince yayınlanan içerik ve uygulamalara ulaşabilirsiniz;

 • Github : Geliştirdiği açık kaynak kodlu uygulamalar
 • Katacoda : Hazırlamış olduğu etkileşimli eğitimler
 • Quay.io : Enterprisecoding konteynar imajları
 • Slideshare : Paylaştığı sunumlar

Sertifikalar

ITIL Foundation
Issuer: PeopleCert

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi